Szkoła Podstawowa im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze

50 LAT BUDYNKU SZKOLNEGO

W Nowej Górze (gm. Staroźreby) uroczyście świętowano półwiecze powstania obecnego szkolnego budynku. Była to też okazja do podziękowań dla nauczycieli  z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
   Historia szkoły w Nowej Górze ma ponad pół wieku. Pierwsze wzmianki o szkole parafialnej na tym terenie pochodzą z początku XVII wieku. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. powstała jednooddziałowa szkoła rządowa. W 1928 r. liczyła ona 80 uczniów. W czasie okupacji niemieckiej szkoła nie działała, ale odbywało się tajne nauczanie. We wrześniu 1945 r. ruszyły dwa szkolne oddziały. Nauka odbywała się w pałacu, który jako szkoła służył do 1963 r. Właśnie w tym roku uczniowie i nauczyciele przenieśli się do nowego budynku, który powstał w ramach słynnej akcji władz państwowych „Tysiąc szkół na tysiąclecie państwa polskiego”. W 2005 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej hali sportowej. Pięć lat później szkole przybył kompleks boisk Orlik, a w 2011 r. zarówno podstawówce, jak i gimnazjum nadano imię Zbigniewa Dłużniewskiego, dyrektora szkoły w latach 1950–1976. Dzisiaj w Nowej Górze uczy się 221 uczniów w podstawówce i zerówce oraz 113 w gimnazjum.
   Uroczystości związane z 50-leciem powstania obecnego budynku szkoły rozpoczęły się od mszy świętej, a następnie przeniosły się do szkolnej sali gimnastycznej. Tam można było np. podziwiać wystawę z archiwalnymi fotografiami czy oddać swój głos na prace w konkursie plastycznym „Nasza szkoła wczoraj, dziś i jutro”. Święto szkoły rozpoczęło się od wprowadzenia sztandarów i hymnu narodowego. Później dyrektor podstawówki Elżbieta Pawłowska i dyrektor gimnazjum Maria Bożykowska witały gości. Wśród nich znaleźli się m.in. szef płockiej delegatury urzędu marszałkowskiego Michał Twardy, członek zarządu powiatu płockiego Tomasz Duda, władze gminy Staroźreby, emerytowani nauczyciele i pracownicy placówki, a także Elżbieta Przetacka, która w 1963 r. podawała klucze podczas otwarcia szkoły.
   Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych gimnazjum, a po nim obejrzeliśmy spektakl w wykonaniu szkolnego koła teatralnego „Idę” i chóru. Przedstawienie nawiązywało do wydarzeń w Polsce z ostatnich 50 lat. Były więc siermiężne czasy rządów Władysława Gomułki w latach 60. czy pierwsza lekcja po wznowieniu zajęć szkolnych w stanie wojennym. Uczniowie wyrecytowali „Odę do 50-letniej tysiąclatki”, a szkolny chór zaśpiewał m.in. „Mury” Jacka Kaczmarskiego czy „To były piękne dni” Haliny Kunickiej. Był też szkolny hymn.
– 1 września 1963 r. w niedzielne przedpołudnie zgromadziła się niemal cała lokalna społeczność, by być świadkiem przecięcia wstęgi. To było niezwykłe wydarzenie. Nowy rok szkolny w murach nowego budynku rozpoczęło 26 pierwszoklasistów. Dla wszystkich było to niezwykłe przeżycie – mówiła Elżbieta Pawłowska.
   Czasy sprzed 50 lat wspominała Janina Jędrzejczak, która jako nauczycielka pracowała w starej i nowej szkole. – W pałacu mieliśmy spartańskie warunki. Były cztery sale i jeszcze takie bardzo małe pomieszczenie. Jedna z sal lekcyjnych była przechodnia. Do jednej z sal na piętrze wchodziło się po bardzo krętych schodach. Właściwie nie było szatni. Było ciemnawo i chłodno. Po przeprowadzce warunki pracy bardzo się poprawiły – opowiadała.
   A później były kwiaty dla emerytowanych nauczycieli  i tych  obecnie pracujących. Michał Twardy przekazał życzenia od marszałka województwa, a wójt Staroźreb Józef Stradomski wspominał, że kilkadziesiąt lat temu był uczniem tej szkoły. – Dzisiaj na tej sali są nauczyciele, którzy wprowadzali mnie w życie. 50 lat temu ten budynek otwierał m.in. mój wujek. Dzisiaj chcielibyśmy rozpocząć kolejne 50 lat tej placówki – mówił. Wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy Markiem Ciećwierzem przekazał na ręce dyrektorek szkół pamiątkową tabliczkę. – Jestem wzruszony zaproszeniem na tę uroczystość. Moja córka jest absolwentką tego gimnazjum i jestem wdzięczy za przeprowadzenie jej przez ten trudny okres w życiu – mówił z kolei Tomasz Duda, który przekazał list od starosty płockiego.
   Na zakończenie oficjalnej części uroczystości wszyscy mieli okazję wpisać się do pamiątkowych ksiąg.

Grzegorz Szkopek

Tygodnik Płocki